Taastusravipäevik Vol 2. Päev 1

See blogi sai alguse veidi enam kui 3 aastat tagasi just Pipi taastusravi päevikuga. Ja nüüd on kahjuks aeg meie algupärase teema juurde tagasi tulla. Pipil on viimasest põlveopist möödas 4 aastat, ma olen teda suutnud hoida pigem heas vormis, kuid kuu aega tagasi (täpsemalt 17.06.2019) tulin ma hommikul elutuppa ja leidsin eest Pipi, kes ei saanud maast ise püsti ja värises valust. Õnneks saime me kohe arstiaja ja valuvaigistid peale, Pipi sai jälle jalule. Mingil põhjusel oli tal vasakus põlves põletik tekkinud.

Pipi ei ole enam aastaid olnud nii kehvas vormis kui praegu. Vasak tagajalg hoiab jälle kehast tuntavalt eemale – sarnane seis nagu siis, kui ma päris esimest korda selle blogiga alustasin. Meil on ortopeedi luba hakata vaikselt koormust tõstma ning füsioterapeudi juurde saime aja järgmiseks nädalaks. Minu jaoks ei ole see tavaline nii hilja füsioterapeudi juurde minna, tavaliselt oleme platsis niipea, kui murekoht tekib. Seekord kahjuks tuli elu vahele (nagu tal ikka kombeks on…).

Kuna eelmine kord aitas mind just see blogi reel püsida, harjutuste kohta logi pidada ja edusamme (või hoopis murekohti) märgata, siis proovin sama nippi ka seekord. Ma kindlasti ei julgusta kedagi siinsete videote põhjal hakkama oma põlvemurega koeraga harjutusi tegema – taastusravi tuleb ikkagi läbi rääkida oma koera ortopeediga ning nõu pidada füsioterapeudiga. Antud postitused ei ole mõeldud õpetuseks, need on minu enda koera harjutuste logi.

Praegune seis

Pipi seisak. Tagumine vasak jalg hoiab keskteljest oluliselt kaugemale kui parem ja kannab vähem raskust. Külgvaates on tagajalad kõhu all, külgvaate pildil on punase noolega näidatud, kus Pipi tagakäpad võiksid olla. Eestvaates tundub, et Pipi toetub rohkem vasakule esijalale, parem esikäpp on keeratud väljapoole võrreldes vasakuga. Ja jah, eestvaates on Pipil ka väga totu nägu 😀 Aga sinna ma ei oska midagi parata.

Harjutused

Pipi ei ole jalutuskäikude pikkusega kunagi väga hiilanud ja talle sobivad pigem lühikesed distantsid. Praegused käigud on aga isegi tema kohta väga napid. Möödunud nädalal käisime me kodu lähedal ca 1 km ringe, mis olid tema jaoks pigem mõõdukalt väsitavad. Täna lisasime tavalisele ringile ka madalas vees kõndimise ca 50 m. Koju jõudes viskas Pipi puhkama – tema puhul see näitab, et koormus oli paras ja ta ei pingutanud üle. Kui me oleme üle pingutanud, siis ta käib koju jõudes närviliselt ringi.

Harjutuste osas püüan praegu temaga pigem vähe teha ning ootan meie füsioteraapia visiiti. Kuna me aga mõlemad oleme hulluks minemas, siis natuke võimleme. Praeguses repertuaaris on meil aeglaselt keerutamine kummalegi poole, seismine esikäpad ca 7 cm maast kõrgemal, üle ühe lati astumine ja tagakäppade targetile astumine.

Keerutamises tahan ma näha, et ringi sisemine tagajalg astuks diagonaalis keha alla ja kannaks keharaskust, kui välimine jalg õhus on. Ideaalis peaks see olema mõlemale küljele sümmeetriline. Niimoodi aeglaselt keerutades peaks koer siis kordamööda kandma rohkem keharaskust ühele ja teisele tagajalale.

Keerutamine 18.07.2019

Sisemine tagajalg peaks astuma diagonaalis keha alla ja kandma keha raskust kuni välimine tagajalg õhus on.

Seismist proovime me teha nii, et esikäpad on natuke kõrgemal. Pipil on üldjuhul lihtsam seista (ta on sahkerdaja!), kui ta käppade all on mingi pind. Esikäpad kõrgemal seistes on tagajalgadel rohkem raskus ja Pipi hoiab oma tagajalgu ühtlasemalt keha all ja mulle endale tundub asend parem kui lihtsalt põrandal seistes. Videopilt ei ole küll otse tagantvaates, aga sealt on näha, et vasak tagajalg on natuke kehast eemal ning maiust võttes tõmbab Pipi selja vasakule kõveraks. Selja kõveraks tekkimise hetkel viib ta rohkem raskust paremale tagajalale ning see on natuke murettekitav.

Pipi selg 18.07.2019

Paremal tagajalal on rohkem keharaskust ning see võimendub veelgi maiuse võtmise hetkedel, kui Pipi selja vasakule viltu keerab.

Üle lati astumist teen ma praegu ennekõike kehatunnetuse eesmärgil, et Pipi ilusasti mõlemad tagajalad üle lati astuks. Ma püüan jälgida, et tal ei oleks eelistust, kumb tagajalg enne üle lati liigub. Kuna Pipile meeldib üle lattide pigem hüppega liikuda, siis ma olen näoga tema poole ja annan järjest maiuseid. Esmapilgul tundub justkui Pipil kaoks sellega võimalus vaadata, kuhu ta astub. Aga videost selgub, et tegelikult ta ikka piilub, kuhu need jalad peaks tõstma 😉

Üle lati astumine 18.07.2019

Pipi korraks kiikab, kus see latt täpsemalt on…

Targetile tagurdamist teeme me ka praegu kehatunnetuse harjutusena, kuigi tagurdav liikumine aitab treenida ka põlve toetavaid lihaseid. Targetile astumise puhul on eriti selgelt näha, kui palju raskem Pipil praegu vasakut tagajalga on kasutada. Vigastused ja põletikud alati halvendavad kehatunnetust ning peale muresid peaks sellega alati eraldi ka tegelema.

 

Ma siiralt loodan, et teie koerad on terved ja kõik on hästi 🙂 Ja kui ei ole, siis teadke, et te ei ole üksi! Ei ole midagi morjendavamat, kui üha uuesti nullist alustada, aga mis teha. Olge mõnusad, nautige suve ja järgmise postituseni 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s