Taastusravi päevik Vol 2. Päev 11

Ma toon oma postituste vähesuse (st laiskuse) põhjuseks palavuse 😀 Jätkame Pipi taastusravi teemat, mis sai alguse eelmises postituses. Meil on nüüd füsioterapeudi juures käidud, käisime seal eelmisel teisipäeval. Vastuvõtu ajal lonkas Pipi pigem paremat tagumist jalga, mitte vasakut, kus põlves põletik oli. Lihashoolduse käigus tuli välja palju lihaspingeid tagajalgades, seljas ja loomulikult meie vanas sõbras iliopsoases. Kui koeral mingi piirkonnaga mure on, siis alati hakkavad teised piirkonnad kompenseerima ja tekivad täiendavad pingekolded kehas. Need pingekolded on jälle riskikoht uuteks vigastusteks – seetõttu ongi nii oluline igale murele korralikult tähelepanu pöörata!

Me läheme kordusvisiidile, aga seniks saime ülesandeks jätkata vees kõndimisega, harjutusi edasi teha ja võimalusel esijalagade all oleva astme kõrgust tõsta. Lisaks saime venitusharjutusi, mida võiks proovida iga päev peale liikumist (soojade lihastega) teha.

Eelmisel nädalal me käisime vees kõndimas 2x ja 2x käisime ujumas. Pipi puhul me räägime siinkohal lühikestest distantsidest. Vees käimise on minu hinnangul sellised 50 m jupid, mida me üritame pausidega 3x teha ühe jalutuskäigu jooksul. Ujumas käies ujub Pipi võibolla 10 m, siis lähme madalasse vette tagasi, puhkame, ja siis jälle ujume natuke. Siinkohal on põhiline põhjus selles, et Pipile tegelikult üldse vesi ja ujumine ei meeldi. Ilmselt on ta omanikku 😀

Harjutusi oleme teinud nädala jooksul 4-5x. Tänase harjutussessiooni põhjal tundub, et Pipi jaotab seistes võrdsemalt raskust parema ja vasaku tagajala vahel. Kui varem oli nii, et seismisest 1 seeria oli ühtlane seis ja 2 seeriat raskus silmanähtavalt paremal jalal, siis täna oli juba vastupidi: 2 seeriat tulid ilusasti ja viimase seeria ajal hakkas raskus rohkem paremale vajuma.

Harjutustest lisasime seismise pealiigutustega üles-alla, kus üles vaadates läheb koera alaselg hästi kergelt rohkem venitusse ja rohkem raskust liigub tagajalgadele. Lisaks proovisime seismisel pealiigutusi paremale-vasakule. Selle puhul liigub koera kereraskus kordamööda ühele ja teisele küljele. Selle harjutuse puhul hakkas Pipi rohkem paremale ära vajuma, st ta hakkas vältima vasakule tagajalale raskuse viimist. Kui koer hakkab mingit asendit vältima, siis ei tööta enam lihased efektiivselt ja me treenime kompenseerimist, mitte võimalikult head kehakasutust. Nii et võimalusel tasub vältida olukordi, kus koer ei kasuta oma keha enam efektiivselt.

Videost on näha, et seismise ajal on Pipi natuke viltu, ma harjutust tehes seda ei märganud, aga videos riivab kohe silma – Pipi vaatab kergelt paremale, sest ta asend on minu suhtes viltu (nt 0:12). Nii kui Pipi vasaku tagajala ettepoole astub 0:13 (liiga tugev venitus alaseljas ja ta ei suuda seda pikemalt hoida), siis ma vabastan ta.

Pealiigutused parem-vasak alates 0:37 puhul on näha, et Pipi raskuskese on rohkem tagumise parema jala kohal. Ma pean natuke mõtlema, mis me sellega teeme. Esialgu vaatan, kas see oli täna teema või on see ka järgmisel harjutuskorral nii. Samas hetkel ei kannata Pipi hästi ka külgedele keeramisega venitusharjutusi, nii et võibolla tasub meil sellega natuke oodata 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s