Pipi

SAMSUNG CSC

Pipi on 2014. aasta talvel sündinud austraalia lambakoer. Kogu minu võimlemishuvi sai alguse Pipist ja tema vajadustest, siit ka nimi “PipFit”. Pipi on mulle tohutult palju õpetanud ning seetõttu olen tänulik, et ta on minu elus täpselt sellisena nagu ta on.

Oma iseloomult on Pipi väga armas, hoolitsev ja küllaltki elav. Kahjuks ei ole tema elu aga mingi meelakkumine olnud. 2014. aasta suvel ilmnesid probleemid istumise ja lamamisega ning sügiseks Pipi lonkas. Käisime paljude arstide juures, kuid diagnoosi ei saanud. Talvel 2015 rebenes parema põlve ristatiside, mis opereeriti aprillis 2015. Mais 2015 rebenes vasaku põlve ristatiside, mis  opereeriti juunis 2015. Selleks hetkeks oli Pipi saanud ka üldisema diagnoosi: sidemete lõtvus. Tõenäoliselt on tegemist hüpermobiilsuse sündroomiga (inimeste kohta käivat infot saab lugeda inglise keeles siit ja eesti keeles siit).

Mida tähendab hüpermobiilsuse sündroom? Sisuliselt on lugu nii, et pehmed koed Pipi liigestes lubavad liiga suurt liigese liikumist. Selle tulemusel peab keha lihaskond palju vaeva nägema, et keha funktsionaalsena hoida. Sellise sündroomiga inimesed ja koerad väsivad kiiresti ning nende liigeste piirkondades esineb tihti valulikkust. Kahjuks on aga nii, et koer ei ütle ju meile, kui ta väsima hakkab või mõni liigutus talle liiga raske on. Eriti on nii aktiivsete koertega, kes tahavad asju kaasa teha lihtsalt tegemise rõõmu pärast. Just selle pärast alustasime Pipi taasturavi päevikuga, kus jälgin Pipi käitumist, meeleolu ja harjutuste sooritust lootuses, et suudan ühel hetkel pakkuda talle täisväärtuslikku elu.